Niepełnosprawni, praca w sklepie odzieżowym

utworzone przez | 22, 11, 2021 | Porady dla osób niepełnosprawnych, Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Pasjonujesz się modą? Lubisz doradzać i nie obawiasz się kontaktu z ludźmi? Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania pracy, zastanów się i pomyśl o sklepie odzieżowym. Praca w sklepie odzieżowym to nie tylko składanie i układanie ubrań. Wymaga ona przede wszystkim bezpośredniego kontaktu z klientem, który dla wielu jest źródłem stresu. Jednocześnie bardzo ważne też są umiejętności perswazji i dar przekonywania. Ma to znaczenie przy doborze ubrań przez klientów i dokonywania przez nich decyzji zakupowych. Jak w każdej firmie, w sklepie liczą się zyski i utarg, więc umiejętności handlowe są również niezbędne.

Mimo, że do pracy w sklepie odzieżowym są zatrudniane głównie młode osoby i zwykle bez wcześniejszego doświadczenia nie jest to lekka i bezstresowa praca. Natomiast jeśli posiadasz określone cechy osobowości i umiejętności możesz wszystkiego się nauczyć. Może się również okazać, że taka praca to dla ciebie przyjemność, zwłaszcza jeśli pasjonujesz się stylizacją i ubraniami. Ponad wszelką wątpliwość – niepełnosprawni, praca w sklepie odzieżowym jest możliwa.

Czytając poniższy artykuł dowiesz się:

  • czego oczekują pracodawcy od pracowników przy zatrudnieniu w sklepie odzieżowym i ile można w nim zarobić,
  • jak wygląda praca w sklepie z odzieżą i jak ją znaleźć będąc osobą niepełnosprawną.

Na czym polega praca w sklepie odzieżowym

Praca w butiku to nie tylko sprzedaż modnych ubrań, a klienci nie zawsze są zdecydowani co chcą kupić. Aby dobrze wykonywać tę pracę należy spełnić określone kryteria. Przykładowo obsługa klienta wiąże się z koniecznością odpowiednich umiejętności interpersonalnych oraz pozytywnego nastawienia. Trzeba po prostu lubić kontakt z ludźmi i chętnie pomagać w podejmowaniu decyzji o zakupie określonej rzeczy. Doradzanie to codzienność w sklepie odzieżowym. Z tego względu dobrze być na bieżąco z aktualnymi trendami. Bywa również, że wymagana od kandydata jest znajomość języka obcego. Zależy to jednak od danego sklepu i oczywiście nie jest regułą.

Do codziennych obowiązków pracownika należy również dbałość o porządek, składanie i odwieszanie ubrań oraz ich ekspozycja. W sklepach odzieżowych znajdujących się głównie w galeriach handlowych, przykładowo: Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay, nieustannie przewija się mnóstwo ludzi. Wchodzą i wychodzą jedynie oglądając ubrania na wieszakach, przekładają, przymierzają a pracownik musi dbać o to by dla kolejnych klientów był porządek na pułkach i przymierzalniach. Oznacza to, że przydatna jest umiejętność szybkiego i sprawnego składania odzieży.

Cechy, które są pomocne w pracy w sklepie to przede wszystkim:  przyjazne usposobienie, cierpliwość, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, otwartość oraz dobra organizacja czasu. Są to elementy, które są kluczowe podczas rekrutacji i często bardziej brane pod uwagę niż wcześniejsze doświadczenie zawodowe danego kandydata.

Praca w sklepie odzieżowym zazwyczaj odbywa się w systemie zmianowym. Jeżeli jest otwarty od rana do wieczora, tak jak ma to miejsce w galeriach handlowych, to pracownicy zmieniają się w taki sposób, by w godzinach największego ruchu pracowały dwie osoby. Najczęściej grafik jest ustalany w porozumieniu z pracownikiem, który określa w jakie dni jest dyspozycyjny. To sprawia, że taką pracę można zazwyczaj pogodzić z innymi obowiązkami np. nauką czy studiami. W sklepach sieciowych to kierownik sklepu przydziela konkretne obowiązki pozostałym pracownikom w danym dniu. Jest także odpowiedzialny za ustalenie grafiku.

Najwięcej pracy jest w okresach świątecznych. Wtedy też na sklepach jest największy ruch. W takich okresach raczej nie możesz liczyć na tygodniowy urlop, bowiem w tym czasie twoja obecność będzie najbardziej potrzebna. Warto przygotować się na to. Ponad to zatrudnienie w sklepie odzieżowym pozwala na poznanie wielu nowych ludzi.

Zakres obowiązków pracownika w sklepie odzieżowym

Praca w sklepie z odzieżą wymaga przede wszystkim sumienności i pracowitości. Wiąże się z różnorodnymi obowiązkami. Jest to głównie kontakt z klientem i pomoc mu w doborze odpowiednich ubrań, ale również dbanie o porządek na sklepie.

Do głównych obowiązków pracownika sklepu odzieżowego należą:

  • dbanie o ekspozycję ubrań,
  • osobista obsługa klienta,
  • metkowanie ubrań,
  • obsługa kasy fiskalnej,
  • obsługa terminalu płatniczego,
  • układanie i segregowanie ubrań na sklepie i na magazynie,
  • liczenie utargu i tworzenie raportów,
  • inwentaryzacja,
  • przyjmowanie reklamacji,
  • przyjmowanie dostaw towaru.

Jak widać lista zadań jest dość szeroka, jednak do wszystkich z nich nowi pracownicy są odpowiednio przygotowywani i mogą się ich nauczyć podczas szkolenia. Jeśli jest to pierwsza praca to pozwala na zdobycie doświadczenia, które może być przydatne w przyszłości.

Niektóre sklepy z odzieżą wymagają od swoich pracowników odpowiedniego ubioru i wyglądu, do którego należy się dostosować idąc każdego dnia do pracy. Głównie ma to miejsce w popularnych sieciówkach. W jednych jest to koszulka z logo firmy, tak jak ma to miejsce przykładowo w Sinsay’u, w innych zaś czarny strój tak jak ma to miejsce np. w Reserved. W jednych wizerunek sprzedających ma zachęcać do kupowania ubrań, w innych ma się niczym nie wyróżniać i nie być narzucający dla klienta. Wszystko zależy od filozofii danego sklepu.

Jak osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę w sklepie odzieżowym

Jeśli zdecydujesz się na pracę w sklepie z ubraniami, zacznij od poszukiwania ofert. O ogłoszeniach dotyczących poszukiwania przez pracodawcę nowych pracowników na stanowisko sprzedawcy możesz dowiedzieć się w różny sposób. Możesz wybrać się do centrum handlowego, odwiedzić takie sklepy jak przykładowo: H&M, Reserved, Cropp, Zara lub House i zostawić w nich swoje CV.

Najszybciej jednak zrobisz to przez internet przeglądając popularne portale ogłoszeniowe. Należą do nich:

  • Praca.pl 
  • Pracuj.pl
  • Indeed,
  • OLX
  • Jooble.org  
  • Gumtree.pl

Poszukując pracy w sklepie z odzieżą możesz odwiedzić grupy na Facebooku poświęcone ofertą pracy. Co istotne nie ograniczaj się wyłącznie do tych, które są adresowane do osób niepełnosprawnych.

Weź udział w rekrutacji i pokaż, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko mimo swojej niepełnosprawności. Jeśli po pierwszej rozmowie nie dostaniesz zatrudnienia, nie zniechęcaj się i nie rezygnuj z dalszych poszukiwań. Potraktuj ją jako pewne doświadczenie, które może nauczyć cię czegoś nowego. Aplikuj na kolejne stanowiska a na następną rozmowę przygotuj się jeszcze lepiej.

W internecie można znaleźć mnóstwo ofert pracy w sklepie odzieżowym w zależności od tego w jakim mieście jej szukasz. Głównie dotyczą zatrudnienia w popularnych sieciówkach mieszczących się w centrach handlowych np. w Cropp lub Reserved, chodź nie tylko. Istnieją również oferty pracy w małych butikach.

Wybierając tę drogę i odpowiadając na ogłoszenia stwórz atrakcyjne CV, w którym zawrzesz informacje o  umiejętnościach i posiadanych cechach osobowości. Dobrze gdy umieścisz również w nim informacje na temat posiadanego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zapraszając cię na rozmowę rekrutacyjną pracodawca będzie już tego świadomy i pomoże to uniknąć zbędnego zaskoczenia, które mogło by zadziałać na niekorzyść. Kiedy napiszesz życiorys aplikuj na stanowisko i czekaj na odpowiedź ze strony rekrutera.

Poszukując pracy dla niepełnosprawnych w sklepie, możesz także skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy dla niepełnosprawnych. W takim przypadku należy zarejestrować się na stronie internetowej i przesłać swoje CV. Dodatkowym plusem jest to, że takie agencje pomagają osobą niepełnosprawnym w znalezieniu pracy. W swojej bazie posiadają mnóstwo różnorodnych ofert i mogą ją dobrać pod kontem umiejętności i doświadczenia jakie posiadasz.

Trzecią możliwością jest rejestracja w urzędzie pracy i zapoznanie się z ich ofertami pracy. Wybierając tę opcję możesz również skorzystać ze szkoleń oferowanych przez PUP lub odbyć starz, który również może pomóc ci w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia.

Jak przekonać pracodawcę do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

Aby zadowolić pracodawcę sklepu, w którym chcesz zacząć pracę bądź przede wszystkim otwarty, uśmiechnięty i pewny siebie. Musisz przekonać go, że łatwo nawiązujesz kontakt z drugą osobą, co pozwoli ci umiejętnie doradzić klientowi i przekonać go do zakupu.

Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze przygotuj się do niej, aby wypaść jak najlepiej. Jak to zrobić i od czego zacząć?

Na początek znajdź informacje na temat danego sklepu, przykładowo: od kiedy istnieją na rynku, do jakiej grupy odbiorców kierują swoją ofertę, ilu zatrudniają pracowników i jaka jest ich struktura, wymagania itp. W drugim etapie popracuj nad własną autoprezentacją. Skup się na mocnych stronach i opowiedz o nich podkreślając swoją chęć do pracy i gotowość zdobywania nowych doświadczeń.

Nie zaczynaj od niepełnosprawności. To może zniechęcić potencjalnego pracodawcę. Powiedz na początku o cechach osobowości, które są kluczowe w pracy w sklepie odzieżowym. Opowiedz o umiejętności łatwego nawiązywania kontaktów i zainteresowaniach dotyczących aktualnych trendów w stylizacji. Jeśli pokażesz, że świat mody nie jest ci obcy, to będzie to działało na twoją korzyść.

Jeśli w CV zawarłeś informację na temat posiadanego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności to rekruter będzie o tym wiedział. Jeśli tego nie zrobiłeś, to dopiero w końcowej części rozmowy wspomni o tym, że posiadasz orzeczenie i że z tego tytułu pracodawcy przysługują dodatkowe środki finansowe z PFRON. Pamiętaj jednak, żeby nie stanowiło to głównego tematu rozmowy. Postaraj się by zapamiętano cię przez pryzmat twoich umiejętności i osobowości, a nie posiadanej niepełnosprawności. Decyzja o twoim zatrudnieniu powinna wynikać z pozytywnej opinii twojej osoby, natomiast możliwość otrzymania dotacji niech stanowi dodatkową korzyść.

Praca na część etatu w sklepie odzieżowym

Bywa tak, że oferty pracy w sklepie odzieżowym są jedynie na część etatu. Wiąże się to z mniejszym wymiarem godzin pracy i niższymi zarobkami. Dodatkowo jeśli Pracodawca będzie ubiegał się o dofinansowanie do wynagrodzenia z PFRON może otrzymać niższą kwotę. Jest to jednak często rozwiązanie na początku zatrudnienia by sprawdzić nowego pracownika. Po okresie próbnym jest możliwość zatrudnienia na pełny etat.

Jeśli będziesz aplikować na stanowisko sprzedawcy w sklepie odzieżowym, które jest oferowane w niepełnym wymiarze godzin warto dopytać się, czy po okresie próbnym jest możliwość zatrudnienia na pełny etat. Jeśli takiej możliwości nie ma, a zależy ci na zatrudnieniu na cały etat, możesz poszukać innej oferty. Możesz również zdecydować się na pracę ucząc się wykonywania obowiązków w sklepie odzieżowym.

Warto pamiętać, że budując swoje CV zawsze jakiekolwiek doświadczenie zawodowe wygląda lepiej niż puste pole. Praca na ½ etatu pozwala na to, aby łatwo dostosować grafik np. do planu zajęć na studiach. Oznacza to, że możesz ją pogodzić z innymi obowiązkami, pracując i ucząc się jednocześnie.

Ile może zarobić osoba niepełnosprawna w sklepie odzieżowym

Zarobki w sklepie odzieżowym mogą różnić się od siebie w zależności od miasta i wielkości sklepu. Różnią się także od formy zatrudnienia oraz wymiaru etatu. Niektóre sklepy początkowo zatrudniają nowych pracowników na podstawie umowy zlecenie. W takim przypadku jest to około 18 zł za godzinę. Po okresie próbnym jeśli pracownik sprawdzi się może mieć szansę na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, jednak zależy to od danego sklepu.

Zdecydowanie bardziej opłacalne jest zatrudnienie w sieciówkach handlowych np: Reserved, House, Cropp lub Sinsay niż w małym butiku czy przy osiedlowym niewielkim sklepie z ubraniami. Wynika to z tego, że większość ludzi robi zakupy w galeriach. Ponad to praca w dużej sieci handlowej daje różne możliwości kariery, co wiąże się też z większymi zarobkami. Istnieją szanse na awans, wyższe stanowiska i rozwój osobisty. Natomiast w małym sklepie pracodawca łatwiej otrzyma wsparcie finansowe z PFRON, gdyż zatrudnia mniej pracowników i szybciej uzyska wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6%.

Pracownik w sklepie z odzieżą może zarobić ponad 3000 zł brutto. Jest to kwota, która jest wynagrodzeniem za pełny wymiar godzin pracy. Ponadto wiele sklepów oferuje system premiowy, a jej wysokość zależy od wielkości obrotu i sprzedanego towaru. Niektóre sklepy mają możliwość, aby każdy pracownik na własne konto zapisywał ilość sprzedanych przez niego ubrań i w ten sposób sprawdzana jest jego efektywność, która również może mieć wpływ na wynagrodzenie. Oprócz tego zatrudnienie w sklepie z odzieżą pozwala na uzyskanie bonów na ubrania i zniżki pracownicze.

Forma zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w sklepie odzieżowym

Będąc na rozmowie kwalifikacyjnej, negocjując warunki zatrudnienia możesz wspomnieć o dofinansowaniach z PFRON. Podając argumenty świadczące o korzyściach dla pracodawcy, oprócz oczywiście swoich mocnych stron osobowościowych i umiejętności możesz wspomnieć o tym, że zatrudnienie na podstawie umowy o pracę daje mu możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych. Jest to nawet do 75% wszystkich kosztów związanych z twoją płacą, a konkretne kwoty różnią się od stopnia niepełnosprawności.

Jeśli posiadasz znaczny stopień niepełnosprawności, który wynika ze schorzenia specjalnego pracodawca może łącznie otrzymać dofinansowanie nawet do 3.150 zł miesięcznie. Ponad to osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6% daje możliwość zwolnienia z obowiązkowej wpłaty PFRON, co pozwala na generowanie oszczędności w firmie.

Ponadto zatrudnienie osoby niepełnosprawnej daje mnóstwo innych pozamaterialnych korzyści dla pracodawcy. Polityka otwartości pozwala na zyskanie zaufania wśród klientów. Są to niezmiernie dziś ważne kwestie wizerunkowe. Pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji. Pracodawca zatrudniający pracowników z orzeczeniem kreuje wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie. Jednocześnie pokazuje, że jest otwarty, co może wywołać mnóstwo pozytywnych emocji i sympatię wśród wielu klientów.

Kwestie związane z dofinansowaniem z PFRON będą miały szczególne znaczenie dla pracodawców niewielkich sklepów odzieżowych. Dysponują mniejszym budżetem i zatrudniają o wiele mniej pracowników, z tego względu mają szanse szybciej osiągnąć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6% i uzyskać wsparcie finansowe z funduszu. Ponad to wizerunek otwartości będzie działał na ich dodatkową korzyść i wyróżniał na tle konkurencji.


praca dla niepełnosprawnych w sklepie odzieżowym
Praca dla niepełnosprawnych w sklepie odzieżowym, obrazek na stronie agencji pracy


Czy w agencji pracy My Wspieramy znajdę ofertę pracy dla niepełnosprawnych w sklepie?

Tak, posiadamy oferty pracy w sklepie odzieżowym dla osób niepełnosprawnych. Zachęcamy do rejestracji na stronie: https://archiwum-mywspieramy.dfirma.pl/praca-dla-niepelnosprawnych/

Ile osoba niepełnosprawna może zarobić w sklepie odzieżowym

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest indywidualnie i zależy od kliku czynników. Zatrudnionej osobie przysługują dodatkowe bonusy w postaci bonów, zniżek na zakupy, itp.

Czy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności może pracować w sklepie odzieżowym?

O dopuszczeniu do pracy na danym stanowisku pracy decyduje lekarz medycyny pracy. To On wydaje opinię o możliwości pracy osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Obowiązkiem pracodawcy jest przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym.

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *