Jak osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę

utworzone przez | 8, 11, 2021 | Porady dla osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Dane z GUS wskazują, że za ostatni rok w Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln. Jednak tylko 27,1% osób niepełnosprawnych ma pracę.

Nie wszystkie firmy wiedzą, jak przygotować środowisko dla takiego pracownika – uważają, że to zbyt skomplikowane, nie doceniają możliwości osób niepełnosprawnych i sądzą, że aby dostać pracę, muszą zgromadzić duży pakiet dokumentów.

Nie zawsze tak jest, ale stereotypy powodują, że osoby niepełnosprawne muszą szukać nieformalnej pracy, żyć z renty lub pensji rodziców. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, jak znaleźć ciekawą pracę i zadbać o swoje prawa. Przeczytaj poradnik przygotowany przez wyszukiwarkę ofert pracy Jooble: jak osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę.


Zdecyduj, jaka praca dla niepełnosprawnych jest dla Ciebie odpowiednia

Może to być trudne, dlatego polecamy najpierw zadać sobie te pytania:

  • Jakie obowiązki jesteś gotów wykonać?
  • Jakie trudności możesz napotkać i jak możesz je rozwiązać?
  • Czy potrzebujesz pracy z elastycznym harmonogramem?
  • Czy jesteś gotów dojeżdżać do biura każdego dnia, czy też bardziej odpowiada Ci praca w domu?

Istnieje powszechne przekonanie, że osoby niepełnosprawne mogą wykonywać tylko niektóre zawody. Nie oznacza to jednak, że ta lista zawodów jest jedyną, którą należy się kierować. Jeśli osoba z niepełnosprawnością wzroku ma zawód, którego nie ma na tej liście – proszę bardzo. Jedynym ograniczeniem może być fizjologia: oczywiście takie osoby nie mają dostępu do pracy, powiedzmy, pilota czy kierowcy.

Ale nie ma potrzeby ulegać stereotypom, ponieważ osoby niepełnosprawne są bardzo różnymi ludźmi, nie ma czegoś takiego jak „niepełnosprawność”. Projektant może być głuchy, ale na przykład specjalista PR nie może się obejść bez mowy i słuchu w swojej pracy. Porównywanie jest również barierą w rozwoju inkluzji, i choć jest ono nadal obecne w naszym społeczeństwie, wierzymy, że po pewnym czasie niepełnosprawny profesjonalista będzie mógł konkurować z osobą bez niepełnosprawności w procesie selekcji na dane stanowisko.

Jeśli trudno Ci zdecydować, jaki rodzaj pracy chciałbyś wykonywać, możesz zwrócić się do organizacji non-profit, które zajmują się doradztwem zawodowym. Organizacje takie organizują również targi pracy, na których możesz spotkać się z pracodawcami. Możesz również skontaktować się z psychologiem. Pomoże Ci on w wyborze ścieżki kariery i udzieli rad dotyczących komunikacji.

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia lub nie masz go wcale, powinieneś skontaktować się z firmami, które oferują prostsze stanowiska. Możesz również pracować przy tworzeniu projektów społecznych, aby zdobyć doświadczenie i wejść później na otwarty rynek pracy. Kiedy już rozwiniesz swoje umiejętności w projektach społecznościowych, możesz również poszukać ofert komercyjnych.

Nawet jeśli pierwsze doświadczenie okaże się nieudane i zdasz sobie sprawę, że wybrany zawód Ci nie odpowiada, zawsze możesz odbyć kolejne szkolenie i spróbować przełączyć się na coś innego. Pamiętaj, że ważne jest, aby znaleźć swoją własną dziedzinę pracy. To jest najważniejsza rzecz. Jeśli nie lubisz swojej pracy, to nic z tego nie wyjdzie. Życie dla pracy, której się nie kochasz, jest złe.

Od czego zacząć poszukiwanie pracy z orzeczeniem

1. Przygotuj odpowiednio swoje CV

Istnieje wiele artykułów na temat tego, jak przygotować CV i jak sprawić, aby było ono atrakcyjne dla pracodawców, ale nie to jest naszym głównym tematem dzisiaj. Ważniejszym pytaniem jest, czy powinieneś umieścić informację o swojej niepełnosprawności w CV. Po pierwsze, nie musisz tego robić.

Dla pracodawcy ważne są przecież Twoje kwalifikacje i motywacja. Kiedy piszesz swoje CV, lepiej skupić się na swoich umiejętnościach i talentach. Z drugiej strony, jeśli potrzebujesz pewnego sprzętu lub dostępnego środowiska do pracy, może być sensowne, aby o tym wspomnieć. Nie daj się zastraszyć, bo jeśli Twoje CV nie spełnia wymagań pracodawcy, to od razu Cię odrzuci, ale jeśli spełnia, to pracodawca będzie miał szansę przygotować się do spotkania z Tobą w odpowiedni sposób.

Warto też wspomnieć, że eksperci od rekrutacji nie zalecają zbyt mocnego podkreślania niuansów zdrowotnych, leć można o tym wspomnieć w sekcji informacji dodatkowych. Bo ważne jest, aby rekruterzy patrzyli na kompetencje, a nie na niepełnosprawność.

2. Szukaj ofert pracy na portalach specjalistycznych z poszukiwania pracy

Teraz poszukiwanie pracy pracy całkowicie przeszło do Internetu, więc zacznij poszukiwanie od stron z ofertami pracy i zamieść tam swoje CV. Istnieją serwisy, w których można zaznaczyć w ustawieniach, że szukasz pracy odpowiedniej dla osoby niepełnosprawnej. Jeśli wolisz pracować zdalnie lub mieszkasz w rejonie, w którym trudno jest znaleźć pracę, zaznacz pole „zdalna”.

Takim przykładem może być Jooble, ten job board jest drugą największą wyszukiwarką ofert pracy świata. Gromadzi w sobie ponad 170400 ofert pracy z całej Polski, a wynik wyszukiwania „niepełnosprawni” pokazuje około 3660 aktualnych ofert pracy. Jest z czego wybrać. Prawda?

3. Na rozmowie kwalifikacyjnej mów o swoich kwalifikacjach, nie zaczynaj od niepełnosprawności

Jeśli zostaniesz poproszony o opowiedzenie o sobie, nie zaczynaj od swojej niepełnosprawności. Najpierw powiedz, dlaczego jesteś zainteresowany pracą i jaka jest Twoja motywacja, dlaczego jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko i jakie są Twoje kompetencje. Po omówieniu swoich kompetencji, możesz porozmawiać o niepełnosprawności i warunkach pracy.

Nie każdy pracodawca wie, jakie pytania zadać osobie niepełnosprawnej i jakie trudności mogą się pojawić, więc porozmawiaj o tym sam – przedstaw swoje ograniczenia i wyjaśnij, jakich dodatkowych udogodnień i sprzętu będziesz potrzebować.

Ponadto – pamiętaj, aby sformułować wygodne dla siebie sformułowanie o niepełnosprawności, jak ona się objawia, warto samemu się wypowiadać, nie czekając na pytanie pracodawcy, że nie przeszkadza Ci to w pracy. Dodaj przykłady doświadczeń, jakie miałeś/-aś w komunikowaniu się z różnymi ludźmi, a Twoja niepełnosprawność nie przeszkadzała Ci w tym.


Autorka artykułu „jak osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę

Anastasiia Medvid Country Manager w Jooble


praca niepełnosprawni Polska
Przykład ofert pracy na portalu Jooble z filtrem „praca, niepełnosprawni, Polska”

praca zdalna z orzeczeniem jooble
Przykład ofert pracy na portalu Jooble z filtrem „praca zdalna z orzeczeniem”


Gdzie znajdę pracę dla niepełnosprawnych

Oferty pracy dla niepełnosprawnych publikowane są na popularnych serwisach internetowych. Najwięcej ofert jest na portalu Jooble, Indeed i OLX.

Jak znaleźć pracę zdalną dla niepełnosprawnych

Najskuteczniejszym sposobem jest ustawienie odpowiednich filtrów na portalu o pracę. Zwykle jest to check box „praca zdalna” lub „zdalna” Zaznaczając, otrzymasz wyniki ofert pracy, którą można wykonywać w domu.

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *