Praca w księgowości zdalna i dla niepełnosprawnych

utworzone przez | 20, 10, 2022 | Porady dla osób niepełnosprawnych, Praca zdalna, Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Praca w księgowości dla wielu kojarzy się przede wszystkim z liczeniem i wprowadzaniem danych do programów komputerowych. To jednak dość uproszczone postrzeganie tego zawodu, a rozwój cyfryzacji i specjalistycznych aplikacji administracyjnych i księgowych niewątpliwie sporo w nim zmienił. Informatyka dostarcza doskonałych narzędzi. Można śmiało stwierdzić, że księgowy to zawód przyszłości. Przyciąga coraz więcej młodych ambitnych osób, w tym również tych z niepełnosprawnością. Zawód księgowego pozwala na naprawdę atrakcyjne zarobki, a decydująco na to wpływa poziom stanowiska, wielkość firmy oraz wymiar pracy. Dodatkowo umowa o pracę gwarantuje ubezpieczenie i stabilne zatrudnienie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w księgowości, zdobyć zawód lub nową pracę?

Przeczytaj poniższy artykuł, który kierujemy do osób z niepełnosprawnością. Wyjaśnia on, czym dokładnie zajmuje się księgowy, jakie są jego obowiązki i główne zadania. Opisuje kierunki edukacji zawodu księgowego, przedstawia również możliwości rozwoju i zarobków dla osób z niepełnosprawnością na tym stanowisku.



Zawód księgowego a cechy osobowe niepełnosprawnego

Funkcjonuje pewien zestaw cech, który ułatwia pracę księgowego, a nawet może sprawić, że będzie ona angażująca i pasjonująca. Zawód ten wykonują osoby ambitne, skrupulatne w tym, co robią oraz ceniące w sobie wartości, m.in. uczciwość. Jeżeli posiadasz niepełnosprawność, ale  istotny dla ciebie jest rozwój osobisty, a nieustanne zdobywanie nowych informacji nie jest trudnością, to naprawdę atrakcyjny kierunek drogi zawodowej. Z naszą agencją pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy otrzymasz umowę o pracę, a tym samym stabilne zatrudnienie. Warto więc pokonywać własne lęki, obawy. Rekrutacja to pierwszy krok. Aplikuj, gdy tylko spełniasz warunki lub chcesz się uczyć. Księgowym możesz zostać na różnych etapach edukacji i rozwijać się całe życie.

W artykule chcemy zachęcić osoby niepełnosprawne do szkoleń. Aktualnie wiele dużych firm oferuje atrakcyjne warunki pracy i dodatkowe benefity finansowe, a także finansuje m.in. szkolenia z obsługi Excela, czy szkolenia językowe. To zawód przyszłości, który daje duże perspektywy.

Czym jest księgowość i czym może zajmować się osoba niepełnosprawna, jako księgowa?

Czym w rzeczywistości zajmuje się księgowość? W pewien sposób jest to dbanie o finanse. Inaczej to podstawowy element rachunkowości. Polega na rejestracji zdarzeń gospodarczych, które wpływają na majątek firmy. Rozliczeń dokonuje się za pomocą przygotowanych dokumentów takich, jak faktury, powiadomienia, czy sprawozdanie finansowe.

Rodzaje księgowości

W zależności od rodzaju działalności, możemy wyróżnić:

  1. księgowość uproszczoną, czyli księga rozchodów i przychodów lub ryczałt,
  2. księgowość pełną, czyli księgi rachunkowe.

Bez wątpienia, praca w księgowości jest niezwykle odpowiedzialnym i wieloaspektowym zadaniem. Obowiązki na tym stanowisku nie dotyczą wyłącznie liczenia. Bez odpowiedniej znajomości pakietu Office, a w szczególności  obsługi Excela nie możliwa jest ta praca. Bardzo istotne są również umiejętności obsługi nowoczesnych programów księgowo-finansowych, a także bezwzględna znajomość przepisów prawa podatkowego.

praca w księgowości
Praca w księgowości to zawód przyszłości dla niepełnosprawnych.

Księgowa – praca i rozwój zawodowy, na jaki powinna przygotować się osoba z niepełnosprawnością

Osoba niepełnosprawna biorąc udział w rekrutacji i aplikując na stanowisko księgowego może liczyć na rozwój zawodowy. Młodsze osoby, zdobywające swoje pierwsze doświadczenia otrzymują do wykonania mniej odpowiedzialne zadania. Pracownicy, którzy już jakiś czas pracują w dziale księgowym firmy, wspierają mniej doświadczonych pracowników. Praca dla księgowej dzieli się na trzy poziomy. Związane jest to: ze stażem pracy, odpowiedzialnością i zakresem zadań.

Szczeble rozwoju w zawodzie księgowego

  • Młodszy specjalista w dziale księgowym to pracownik, który dopiero rozpoczyna swoją drogę zawodową i zdobywa doświadczenie. Wiedzę i umiejętności nabywa przy wsparciu księgowych.
  • Księgowy to pracownik, który już posiada doświadczenie i staje się samodzielnym pracownikiem. To niejako kierownik. Zobowiązany jest do dostarczania pomocy dla młodszych księgowych. Udziela merytorycznej rady, jak działać w kwestiach finansowych firmy.
  • Starszy specjalista w dziale księgowym to pracownik, który pełni rolę managera i mentora dla pozostałej części zespołu pracowniczego. Zajmuje się obsługą jednego bądź kilku obszarów księgowych, przygotowywaniem raportów i sprawozdań finansowych firmy. Ponad to przeprowadza również szkolenia, dzieląc się swoim doświadczeniem zawodowym.

Osoby niepełnosprawne pracujące w księgowości powinny cechować się uczciwością, odpowiedzialnością i dokładnością w wykonywanych przez siebie zadaniach. Powinieneś rozumieć finanse, bankowość, być gotowy na pracę z klientem. Ważne byś był zaangażowany w pracę, ambitny i otwarty na nowe informacje związane z przepisami, które często ulegają zmianom. Nieustanne poszerzanie wiedzy, nabywanie nowych umiejętności pozwoli ci na rozwój i awans zawodowy.

Co robi księgowa? Księgowanie wyciągów bankowych to jedno z zadań z jakim może się spotkać osoba z niepełnosprawnością na tym stanowisku.

Będąc pracownikiem księgowości, będziesz zajmować się wszystkim, co związane z finansami i rachunkowością w firmie. Nadrzędnym zadaniem księgowego jest księgowanie wszystkich transakcji prowadzonych przez podmiot gospodarczy.

Do twoich zadań należeć będzie głównie: prowadzenie ksiąg podatkowych przychodów i rozchodów, obliczanie podatków, wprowadzanie danych do systemu, raportowanie, sprawdzanie i przygotowanie dokumentów, przechowywanie faktur, a także pilnowanie zobowiązań finansowych i terminów płatności oraz zadania związane z procesem zamknięcia miesiąca.

Księgowi pomagają również młodym przedsiębiorcom w formalnych zobowiązaniach dotyczących rejestracji działalności gospodarczej. Musisz wiedzieć, że praca nie opiera się tylko na wpisywaniu danych do programu komputerowego. Niezmiernie istotna jest wiedza na temat aktualnych przepisów.

Jaki jest zakres obowiązków księgowej?

Księgowość to jeden z obszarów usług administracyjnych. Pracując w dziale księgowym firmy będziesz zajmować się rachunkowością przedsiębiorstwa. Do twoich obowiązków należeć będzie m.in.

  • kontrola i księgowanie faktur dokumentujących nabycie i sprzedaż towarów lub usług przez klientów,
  • rozliczanie składek i świadczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • wysyłanie deklaracji do Urzędu Skarbowego,
  • wykonanie i potwierdzanie sprawozdań, raportów i analiz finansowych,
  • sporządzanie deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych,
  • zgłaszanie nowozatrudnionych pracowników do ZUS, a także ich wyrejestrowywanie po zakończeniu stosunku pracy.

Obowiązki księgowej i kadrowej często łączą się ze sobą. Obecnie wszystkie rozliczenia finansowe firmy wykonywane są przy pomocy programów księgowych i kadrowo-płacowych. Osoba niepełnosprawna pracując na stanowisku księgowej musi sprawnie się nimi posługiwać.

Pierwsza praca w księgowości – jak osoba niepełnosprawna może przygotować się do zawodu?

Chcąc zostać księgowym musisz przejść odpowiednią edukację. Istnieje wiele ścieżek nauki, które przygotowują do tego zawodu. Pierwsza z nich, obecnie najczęściej spotykana to ukończenie studiów licencjackich lub magisterskich. Do wyboru masz kilka kierunków np. finanse i rachunkowość, ekonomia, zarządzanie, prawo lub administracja. Istnieje również szeroki wybór studiów podyplomowych. Swoje przygotowanie do pracy w zawodzie możesz rozpocząć w szkole średniej, w liceum o odpowiednim profilu lub technikum ekonomicznym.

Obecnie najczęściej księgowym zostaje absolwent studiów na kierunku związanym z rachunkowością. Jeżeli posiadasz wykształcenie i doświadczenie zawodowe w innym obszarze, a chcesz podjąć pracę w zawodzie księgowego, masz na to szanse. W tym celu powinieneś ukończyć studia podyplomowe lub kursy zawodowe, organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Studia w pracy księgowego to nie koniec nauki. Pracując w tym zawodzie powinieneś cały czas aktualizować swoje informacje i na bieżąco poszerzać swoją wiedzę, zgodnie ze zmieniającymi się przepisami. Brać udział w szkoleniach, czytać specjalistyczne fora. Osoba niepełnosprawna pracując, jako księgowa musi nieustannie poszerzać wiedzę i aktualizować posiadane informacje, nie zapominając o poprzednich przepisach. Dzięki temu można pracować, jako samodzielna księgowa samodzielny księgowy.

Jak zostać księgowym? – możliwości szkolenia

Jak zostać księgowym w Polsce? Istnieje stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które ustaliło certyfikację tego zawodu. Posiada on 4 stopnie kwalifikacyjne:

  1. Księgowy – może nim zostać osoba posiadająca, co najmniej wykształcenie średnie.
  2. Specjalista ds. rachunkowości – to osoba posiadająca minimum wykształcenie średnie oraz wiedzę i umiejętności księgowego. Aby otrzymać drugi stopień należy posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne I stopnia i tytuł technika.
  3. Główny księgowy – to  osoba posiadająca wyższe wykształcenie lub średnie uprawniające do studiów, a także zaświadczenie dokumentujące II stopień kwalifikacji, czyli zaświadczenie o ukończeniu kursu specjalisty ds. rachunkowości. Studia na kierunkowe ukończone z tytułem mgr lub licencjata również kwalifikują do tego stopnia, jeżeli tylko program studiów jest zatwierdzony przez główną zawodową komisję egzaminacyjną.
  4. Dyplomowany księgowy, – może nim zostać osoba posiadająca wyższe wykształcenie lub średnie uprawniające do studiów, posiadająca zaświadczenie kwalifikujące III stopień czyli zaświadczenie o ukończeniu kursu głównego księgowego. Wymagane jest również doświadczenie zawodowe na stanowisku związanym z rachunkowością, co najmniej 2 lata w przypadku wykształcenia wyższego lub co najmniej 5 lat w przypadku wykształcenia średniego.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce prowadzi kursy kwalifikacyjne, uprawniające do otrzymania certyfikatu i kolejnego stopnia. Osoba niepełnosprawna zainteresowana pracą na stanowisku księgowego, posiadająca odpowiednie predyspozycje, może udać się na takie szkolenie i odpowiednio przygotować się do zawodu. Ułatwi to zdecydowanie zdobycie pracy.

Księgowa – obowiązki a odpowiedzialność zawodu

Pracując na stanowisku księgowej będziesz niezwykle odpowiedzialny. Nawet najmniejszy błąd, może skutkować poważnymi konsekwencjami dla firmy. Księgowa musi nie tylko przestrzegać określonych zasad etycznych, ale również podlega odpowiedzialności społecznej. Księgowy podlega odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Wykonując swoje obowiązki np. prowadząc księgi rachunkowe musisz robić to w sposób bezbłędny, sprawdzalny i rzetelny. To na ich podstawie będziesz następnie sporządzać inne ważne dokumenty, takie jak: sprawozdania finansowe, deklaracje i zeznania podatkowe. Oczywiście zakres twojej odpowiedzialności zależeć będzie od poziomu stanowiska, zakresu obowiązków, branży i wielkości firmy, jej struktury organizacyjnej, a także przyjętych procedur.

Warto jednak podkreślić, że w pierwszej kolejności to kierownictwo danej jednostki pociągane jest do odpowiedzialności prawnej. Nie zmienia to jednak faktu, że praca księgowego, niesie za sobą konsekwencje prawne za nieprawidłowo wykonane zadanie.

Praca zdalna księgowość – czy to się sprawdza?

Obecnie praca zdalna stała się bardzo popularna i wybierana jest nie tylko przez osoby z niepełnosprawnością. Jest praktykowana jest w wielu firmach. Nie tylko w działach administracyjnych, czy obsługi klienta, ale również księgowych i kadrowych. Tę formę zatrudnienia doceniają za równo pracodawcy, jak i pracownicy, zwłaszcza z niepełnosprawnością.

Księgowi do niedawna pracowali tylko stacjonarnie, a klienci przychodzili do biura. Obecnie coraz więcej powstaje biur rachunkowych online. Charakter pracy księgowej pozwoli bez przeszkód wykonywać obowiązki zdalnie. Dla osób niepełnosprawnych praca zdalna to dodatkowa szansa na zatrudnienie.

Praca zdalna – umowa i warunki

Warto tu wspomnieć, że praca zdalna może przebrać dwie formy: telepracy i home office – inaczej system hybrydowy. Pierwsza z nich jest uregulowana w kodeksie pracy i określa warunki wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Ma charakter stały, wprowadzana jest w umowie o pracę lub w postaci aneksu do umowy. Druga forma, czyli home office jest incydentalna. Stosuje się ją, gdy pracodawca przewiduje pracę w domu przez jakiś czas i umawia się na to z pracownikiem. Określa wtedy na jak długo i w jakim wymiarze.

Przeglądając oferty zatrudnienia dla księgowej, możesz spotkać zarówno jedną, jak i drugą formę zatrudnienia, nie zależnie od tego czy są kierowane do osób posiadających orzeczenie, czy też nie.

Rozwiązania technologiczne usprawniające zdalną pracę dla księgowej

Rozwój cyfryzacji z pewnością ułatwia pracę zdalną. Dzięki temu coraz więcej osób niepełnosprawnych może liczyć na zatrudnienie w tym zawodzie, ograniczając tym samym własne bariery. Rekrutacja odbywa się tą samą drogą. Wiele firm korzysta z elektronicznego obiegu dokumentów, pomocnego w organizacji zadań na stanowisku, np. e-faktury, dokumenty bankowe, umowy, czy zamówienia.

Dla obowiązków zawodowych wykonywanych w domu pomocny jest także podpis elektroniczny oraz możliwość przechowywania danych w tzw. chmurze. W takim systemie należy korzystać wyłącznie z bezpiecznego dostępu do sieci i bezwzględnie przestrzegać wszelkich procedur dotyczących logowania i udostępniania danych. W sytuacji, gdy nie będziesz korzystać z Internetu, a dane będziesz przechowywać na nośniku pamięci, musisz zadbać, by były one szyfrowane i zabezpieczone hasłem.

Ułatwieniem pracy księgowego są programy umożliwiające dostęp do zdalnego pulpitu służbowego komputera. Dzięki temu wykonując swoje obowiązki w domu możesz korzystać z firmowych danych i plików. Powstaje coraz więcej programów online dla księgowych.

Praca zdalna na własnym sprzęcie – warunki, jakie musi spełnić niepełnosprawny pracownik?

Podejmując pracę księgowego w formie zdalnej, osoba niepełnosprawna może wykonywać ją na swoim prywatnym komputerze. Oczywiście, gdy ma do tego odpowiednie możliwości techniczne. Otrzymasz za to ekwiwalent finansowy. Powinieneś mieć również zapewnione niezbędne narzędzia i materiały. Przykładowo niezbędny program, umożliwiający wykonywanie obowiązków w księgowości online.

Każdy pracownik zajmujący stanowisko księgowego, pracując zdalnie na swoim komputerze musi bezwzględnie zadbać o poszanowanie i ochronę poufnych informacji o firmie. Musisz, więc posiadać aktualny system operacyjny, mieć zainstalowane programy antywirusowe i na bieżąco dokonywać niezbędnych aktualizacji. Instalując nowe programy na komputerze możesz pobierać je wyłącznie z wiarygodnych źródeł.

Powszechność pracy zdalnej pozwala na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Otwiera to przed nimi nowe perspektywy. Możliwość realizacji celów zawodowych i rozwój osobisty. Dzięki programom księgowym dostępnym online osoby z niepełnosprawnością coraz częściej podejmują pracę w tym zawodzie.

Ofert telepracy dla księgowych jest obecnie bardzo dużo. Sprzyja temu nieustanny rozwój technologii. Oznacza to, że praca księgowego w przyszłości najprawdopodobniej będzie opierała się na programach online.

Nie tylko pełny etat i praca zdalna – umowa zlecenie to również dobre rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych

Wraz z rosnącym doświadczeniem możesz wykonywać pracę nie tylko na pełny etat. Umowa zlecenie może pozwolić na dodatkowy zarobek po godzinach, a jednocześnie zbudujesz swoją własną wiarygodność i zdobędziesz swoich klientów. To może przygotować cię do utworzenia własnego biura rachunkowego.

Dotacja dla osoby z orzeczeniem na otwarcie firmy

Osoba niepełnosprawna otwierając własną firmę może otrzymać wsparcie finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. PFRON przyznaje dotację na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, czy refundację składek ZUS. Pamiętaj jednak, że prowadzenie samodzielnego biura rachunkowego to odpowiedzialne i angażujące przedsięwzięcie. Zastanów  się, czy niepełnosprawność pozwoli ci na pracę przez wiele godzin.

Wykonując umowę zlecenie nawiążesz kontakt i współpracę z różnymi kontrahentami. Wcześniejsze doświadczenie w zawodzie, pozwoli ci działać prawidłowo i nie popełniać błędów przygotowując dokumenty finansowe różnych przedsiębiorstw rozliczających się z Urzędem Skarbowym.

praca zdalna dla niepełnosprawnych
Księgowy praca zdalna dla niepełnosprawnych.

Jakie są oferty pracy? Księgowość to również zawód dla niepełnosprawnych

Księgowość to zawód przyszłości. Osoby niepełnosprawne posiadające odpowiednie kwalifikacje i spełniające określone wymagania mogą przebierać w ofertach. Możesz zdobyć pracę zarówno na część etatu, zwłaszcza, gdy szukasz zatrudnienia jako młodszy specjalista, jak i na cały etat.

Jak wynika z publikowanych ogłoszeń w branży najczęściej od kandydatów oczekuje się: doświadczenia zawodowego, wykształcenia kierunkowego, a także dobrej znajomości przepisów prawa podatkowego, znajomości programów wykorzystywanych podczas księgowania i pakietu MS Office, dobrej organizacji, odpowiedzialności, skrupulatności, analitycznego myślenia, umiejętności pracy w zespole oraz coraz częściej znajomości języka obcego. Zdobyte doświadczenie i umiejętności decydują o wysokości wynagrodzenia księgowego.

Lista zadań  na stanowisku księgowego:

  • przygotowywanie i wykonywanie księgowań w księdze głównej,
  • czynności związane z zamknięciem miesiąca oraz zapewnieniem poprawności i kompletności informacji finansowej,
  • raportowanie,
  • analiza i uzgadnianie kont księgi głównej,
  • księgowanie wyciągów bankowych oraz uzgadnianie kont bankowych,
  • prowadzenie rejestru środków trwałych,
  • księgowanie faktur i uzgadnianie sald intercompany,
  • zapewnienie zgodności z wymogami kontroli wewnętrznych.

Podobne oferty pracy na stanowisko księgowego wskazują na to, że kluczową umiejętnością jest znajomość języka obcego. Bywa tak, że firma prowadząca swoje działania, czy usługi na obszarze innych państw, poszukująca specjalisty posługującego się mniej popularnym językiem, oferuje kursy doszkalające z zakresu księgowania i rachunków. W takich przypadkach to głównie znajomość języka jest podstawowym kryterium przyjęcia.

Rekrutacja z Agencją My Wspieramy – aplikuj

Agencja My Wspieramy prowadzi różne rekrutacje dla niepełnosprawnych. Zgłaszają się także małe i duże firmy, by zatrudnić specjalistów na stanowisko księgowego. Jeżeli posiadasz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i spełniasz określone warunki, rekrutacja jest dla Ciebie. Aplikuj i zarejestruj się w naszej bazie. Zagwarantujemy umowę o pracę i stabilne warunki zatrudnienia.

Będąc osobą niepełnosprawną możesz również szukać ofert na popularnych portalach ogłoszeniowych, takich jak np. Lento, Nuzle, OLX czy Pracuj.pl. Możesz również odwiedzić portale dla niepełnosprawnych np. Poltalento.pl. Szukając zatrudnienia warto robić to w kilku miejscach jednocześnie. Skrócisz okres poszukiwań i odnajdziesz najbardziej odpowiednią ofertę dla siebie.

Nie zniechęcaj się jeśli aplikując kolejny raz na wybrane przez siebie stanowisko nikt nie zaprosi cię na rozmowę. Bądź cierpliwy i wytrwały. Regularnie przeglądaj oferty wysyłając swoje CV i inne dokumenty aplikacyjne.

Ile zarabia księgowa?

Na to ile możesz zarabiać pracując na stanowisku księgowego zależy zakres powierzonych obowiązków i odpowiedzialności, stażu w danej firmie i doświadczenia w zawodzie. Nie bez znaczenia jest oczywiście wielkość firmy i jej branża. Na wielkość wynagrodzenia ma również wpływ wcześniejsze wykształcenie, ukończone kursy, które są świadectwem, że rozwijasz się i edukujesz na bieżąco. Ogromny wpływ ma również znajomość języka obcego, szczególnie angielskiego czy niemieckiego, lecz cenione też są takie języki jak: niderlandzki, francuski, włoski i czeski. Im bardziej nietypowy język, tym wyższe zarobki.

Księgowość zarobki – raport. Jak wynika z raportu “HAYS Poland” zarobki w 2022 roku w księgowości wyglądają następująco: młodszy księgowy może otrzymać od 5000 zł do nawet 6000 zł brutto. Księgowy od 6500 zł do nawet 8000 zł. W przypadku starszego księgowego zarobki mogą sięgać od 8000 zł do nawet 14000 zł. Wynagrodzenie jest uzależnione od wielu czynników, a podane kwoty są uśrednione. Nie zmienia to jednak faktu, że praca i doświadczenie daje szanse na naprawdę atrakcyjne zarobki. To bez wątpienia dobry kierunek rozwoju zawodowego dla osoby niepełnosprawnej.

Praca dla księgowej z orzeczeniem i ze znajomością języka obcego

Znajomość języka obcego to bardzo ważna umiejętność. Dla osób niepełnosprawnych może stanowić pewnego rodzaju furtkę do otrzymania posady. Pracodawcy coraz częściej oczekują od swoich kandydatów, aby posługiwali się angielskim, czy niemieckim w stopniu umożliwiającym komunikację. Wynika to z faktu, że coraz więcej przedsiębiorstw nawiązuje współpracę z innymi firmami, które mają swoją siedzibę poza granicami kraju. Inną przyczyną wymagającą od pracowników władania językiem obcym jest rozwój firm, które poszerzają swoją działalność na terenie całej Unii Europejskiej.

Bywa tak, że w rekrutacji na stanowisko księgowego kluczowym warunkiem zatrudnienia jest znajomość języka obcego. Jeśli firma świadczy usługi w innym kraju, księgowy musi potrafić skutecznie się porozumieć z tamtejszymi klientami, a jeśli wymaga tego sytuacja nawet  urzędami. Musi również dobrze orientować się w przepisach podatkowych kraju, z którym została nawiązana współpraca.

Znajomość języków a zarobki księgowych

Oczywiście obok: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego Cenne są również takie języki jak: szwedzki, duński, norweski, fiński czy holenderski. Zasada jest taka, że im mniej popularny język, tym lepiej płatna praca. Zapotrzebowanie na księgowych z językiem obcym stale rośnie, więc jeśli potrafisz komunikować się w innym języku, nie bój się aplikować.

Jeżeli chcesz się uczyć, zainwestuj w języki obce, które stworzą przed tobą nowe perspektywy zawodowe. Twoje szanse na rynku wzrosną i będziesz mógł liczyć na wyższe zarobki. Będąc osobą niepełnosprawną znającą języki stajesz się konkurencyjny dla innych kandydatów, także tych pełnosprawnych. Niepełnosprawność w tym przypadku nie ogranicza, a jedynie może wskazać, w którym kierunku nauki i ścieżki zawodowej warto pójść. Połączenie umiejętności księgowych z językiem obcym daje naprawdę dobrą pozycję na rynku zatrudnienia.


Czym różni się praca księgowego w biurze rachunkowym, od pracy w dużej spółce?

Praca w księgowości – zdalna i dla niepełnosprawnych – podsumowanie artykułu

Zawód księgowego daje obecnie szerokie perspektywy rozwoju i zarobków. Dla osób z niepełnosprawnością to korzystny kierunek drogi zawodowej. Możliwość podjęcia zdalnego zatrudnienia sprawia, że możesz pozyskać zatrudnienie i bezpieczeństwo finansowe. Warto więc kształcić się w tym kierunku, nawet jeśli ukończyłeś inny kierunek studiów. Istnieje możliwość szkoleń z zakresu rachunkowości lub studiów podyplomowych, które dadzą odpowiednie kwalifikacje i przygotują cię do zawodu. Dodatkowo znajomość języka obcego może otworzyć szanse na zdobycie atrakcyjnego stanowiska i wyższe zarobki. Możliwości jest wiele, warunkiem jest twoja gotowość do nauki i nowych wyzwań zawodowych. Warunki telepracy i umowa o pracę zagwarantuje ci stabilne warunki zatrudnienia.

Pracę w księgowości online możesz wykonywać z powodzeniem dzięki rozwojowi cyfryzacji, w tym m.in. programów komputerowych służących do obliczeń księgowo-kadrowych. Zdalny model pracy jest coraz bardziej popularny. Wybierany jest przez mnóstwo młodych osób, dlatego na popularnych portalach ogłoszeniowych możesz znaleźć wiele ofert. Są kierowane one nie tylko do osób z orzeczeniem.

Szukając zatrudnienia w księgowości możesz skorzystać ze wsparcia naszej Agencji My Wspieramy. Twój rozwój zawodowy i stabilne warunki zatrudnienia są naszym nadrzędnym zadaniem. Wierzymy, że każdy może znaleźć pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami i preferencjami. Pomagamy pracodawcom w rekrutacji osób niepełnosprawnych oraz zapewniamy korzystne rozwiązania i warunki zatrudnienia dla obu stron.


Czy można zostać księgowym bez studiów będąc osobą niepełnosprawną?

Jak najbardziej można zostać księgowym bez konieczności ukończenia studiów. Praktyczny kurs z zakresu rachunkowości również przygotuje do zawodu. Niepełnosprawność nie odgrywa żadnej roli, w tej branży liczą się umiejętności.

Jak zacząć pracę w księgowości bez doświadczenia i z orzeczeniem?

Chcąc przygotować do zawodu księgowego, nie mając odpowiedniego wykształcenia i wcześniejszego doświadczenia możesz ukończyć rachunkowość – praktyczny kurs. Dzięki niemu nabędziesz odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. Szukając pierwszych ofert zatrudnienia zwróć uwagę na takie stanowiska jak: młodszy lub starszy specjalista lub asystent księgowego.

Jakie wykształcenie da pracę w księgowości osobie niepełnosprawnej?

Kwalifikację do zawodu księgowego możesz zdobyć na różnych etapach: kończąc szkołę średnią – technikum ekonomiczne, czy liceum o odpowiednim profilu oraz studia licencjackie i magisterskie z zakresu finansów i rachunków. Istnieje również szeroka oferta studiów podyplomowych, które pozwolą również przygotować się osobie niepełnosprawnej do pracy.

Ile zarabia się, jako księgowy w pracy zdalnej?

Zarobki księgowego zależne są od doświadczenia pracownika, jego umiejętności, stażu oraz wielkości i branży przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia jest znajomość języka obcego, który bywa bardzo istotnym wymogiem decydującym o przyjęciu do pracy i wysokości wynagrodzenia. Zaczynając pracę w księgowości jako młodszy specjalista możesz liczyć nawet na 4000 zł brutto miesięcznie. Wraz z doświadczeniem twoje zarobki mogą wzrosnąć.

Zawód księgowego, czy ma przyszłość?

Praca w zawodzie księgowego daje perspektywy rozwoju zawodowego i możliwości atrakcyjnych zarobków. Wzrost popularności zdalnego zatrudnienia i rozwój cyfryzacji sprawia, że coraz więcej ofert i stanowisk jest tworzonych z myślą o osobach z orzeczeniem.

2 komentarze
  1. Elżbieta Nowak

    szukam pracy zdalnej w księgowości. Gdzie oferty na taką pracę znajdę

    Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *